Plusy i minusy biegania na bieżni

bieżnia

Bieżnia mechaniczna wzbudza dużo kontrowersji wśród biegaczy. Ma swoich zwolenników jak i przeciwników.

W wyniku napiętego grafiku, od niedawna część treningów wykonujemy na bieżni. Kilka naszym spostrzeżeń poniżej:

 

Plusy:

1.Pogoda nam nie straszna

Zimno, ślisko a Ty nie chcesz moknąć? Siłownia zawsze czeka z otwartymi rękoma. Coraz większa ilość siłowni funkcjonuje w systemie 24h, więc nie ma wymówek!

2.Bliskość i bezpieczeństwo

Bieżnia daje nam możliwość biegania razem, mimo, że biegamy w innym tempie. To dobre rozwiązanie dla osób, które boją się biegać po ciemnych uliczkach. Na siłowni zawsze znajdziecie towarzystwo i zapalone światło 🙂

3.Wykonanie planu treningowego

Dużo łatwiej zwolnić biegnąc po ziemi, niż na bieżni. Gdy sami nie zmienimy prędkości, bieżnia nie zlituje się nad nami zmniejszając prędkość! Po za tym wokół widzisz osoby, które przyszły w te same miejsce wypocić wszystkie stresy, więc Ty też nie odpuszczasz!

4.Zróżnicowanie treningu

Mimo, że bieżnia jest płaska, ustawiając odpowiednie parametry możemy na niej wykonać podbiegi, rytmy czy interwały. Łatwiej nam uzyskać zaplanowaną prędkość. Możemy wtedy skupić uwagę na technice i oddechu. Po za tym, to super rozwiązanie dla osób, które nie mają górek czy lasu pod domem.

 

Minusy:

1.Warunki a rzeczywistość

Biegając po bieżni, nie jesteśmy w stanie przygotować się na bieganie po zmiennym podłożu. Po za tym nie czujemy oporu powietrza, który utrudnia nam bieganie w naturalnych warunkach. A co z temperaturą? Na bieżni nie przygotujemy się również do panującej temperatury. Bieganie zimą, pomoże troszkę zahartować organizm.

2.Nieprzyjemny zapach

Niestety, bieganie w zamkniętym pomieszczeniu, szybko jest odczuwalne. Wyobraźcie sobie zapach kilku biegaczy obok siebie. Dosłownie, mimo prób trudno uciec od tego zapachu 🙂

3.Nuda

Na bieżni, możemy poczuć się trochę jak chomiki w klatce. Niby kilometry lecą, a my wciąż w miejscu, ten sam widok i aura. Tutaj stanowczo wygrywają treningi na zewnątrz, które umilają nam trening pięknymi widokami. Z pomocą przychodzą nam słuchawki i motywująca muzyka!

4.Koszty

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na bieżnię w domu. Jej koszty to około 2-6 tys. zł. Możemy skorzystać z niej wykupując karnet na siłowni.

 

Podsumowując, biegając na bieżni nie jesteśmy w stanie zdobyć doświadczenia przygotowującego nas do biegania w terenie. Lepiej jednak zrobić trening na siłowni, niż żaden!

Warto przetrwać okres zimowy i chociaż przeplatać trening na bieżni z rozbieganiem na zewnątrz.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *