Końcówka ciąży bywa zaskakująca. Czasem ciężko, coś zaplanować, bo samopoczucie może nas zaskoczyć. A co z ruchem? Warto zadbać o aktywność w 3 trymestrze? Jak ją utrzymać?
Długo zastanawiałam się nad tytułem tego postu. Pytanie “jak wygląda”, można zamienić na “czy wciąż jest?”. Jednak odpowiedź jest dla mnie zadowalająca: Jest! Aktywność w 3 trymestrze zachowana!
O tym jak ważny jest ruch dla naszego organizmu, chyba nie trzeba wspominać. Najprościej mówiąc, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu naszego ciała. W ciąży ma jeszcze dodatkowy ogromny plus – pozytywny wpływ na dziecko. Jednak każdy etap ciąży różni się od siebie i aktywność z każdym trymestrem lub samopoczuciem mamy również się zmieniają. Poniżej opowiem o mojej aktywności w III trymestrze.
Muszę stwierdzić, że II trymestr był dla mnie bardzo łaskawy i na prawdę czułam moc! Udawało mi się biegać praktycznie do połowy 7 miesiąca. Jednak obecnie dużo się zmieniło. Zawsze kierowałam się w ciąży moim samopoczuciem i nigdy nie przekraczałam jakiejś granicy w której czułam się niekomfortowo. W związku z tym, odkąd zaczęłam czuć większe napięcie podczas biegania, zaprzestałam tej aktywności. Zamieniałam ją na:
Nordic walking – czyli chodzenie z kijkami
Brzmi całkiem profesjonalnie. Jednak pamiętam, jak wcześniej patrzyłam na te kijki. Nie mówię, że są złe. To na prawdę świetna aktywność, która angażuje nawet do 90% wszystkich mięśni naszego ciała. Jednak wcześniej polecałam ją osobom, które potrzebowały dodatkowego wparcia, zaczynały przygodę z aktywnością, czy były w troszkę starszym wieku. Będąc w III trymestrze pokochałam kijki! Ba! Mają zbawienny wpływ na moje ciało. To one pozwalają odciążyć plecy i trzymać właściwą postawę podczas szybkich spacerów. Po za tym, mamy zimowy czas i dużo łatwiej o wywrotkę, więc przedłużenie podparcia również się przydaje ze względu na obecne warunki pogodowe. Dziewczyny z brzuszkami- szczerze polecam.
Rowerek stacjonarny
Rowerek towarzyszy mi całą ciążę, ale pod koniec doceniłam go jeszcze bardziej. Świetnie się sprawdza, gdy po całym dniu przy komputerze mogę rozkręcić nóżki i poprawić swoje krążenie. Uważam jednak na sposób siedzenia na nim – staram się nie pogłębiać lordozy, czyli nie wyginać mocno kręgosłupa do środka. Po za tym kierownicę ustawiam wyżej, bym czuła się komfortowo i nic nie krępowało coraz większego brzuszka.
Taniec
Aktywność, którą dodałam w III trymestrze jest spontaniczny taniec. Nie wiem, czemu nie wprowadziłam tego wcześniej!
Taniec ma rewelacyjny wpływ na dwa aspekty: fizyczne i psychiczne.
Wzmacnia mięśnie pleców, dna miednicy, aktywuje całe nasze ciało do pracy. Rewelacyjnie pobudza krążenie, koryguje naszą postawą, bo przecież nie da się tańczyć w pozycji zgarbionej. Po za tym zyskujemy większą świadomość własnego ciała, które podczas ciąży bardzo się zmienia. Jesteśmy bardziej dotlenieni i poprawiamy ogólną sprawność.
Ja wczuwam się na tyle mocno, że czasem muszę stopować tętno, bo jest dosyć wysokie. Nie musisz skakać(czasem nawet nie jest to zalecane), możesz ruszać się bardziej sensualnie, kręcąc szyją, nadgarstkami, biodrami i przy okazji ciesząc się samym tańcem. Możesz robić to sama przed lustrem, bądź zaprosić do zabawy swojego partnera.
Po za aspektami fizycznymi, taniec redukuje stres, produkuje endorfiny, uśmiechamy się i maluszek w środku na pewno też.
Trening oddechu i relaks
O tym jak ważne jest prawidłowe oddychanie możemy poczuć robiąc mocny trening. Podczas ciąży, gdy męczysz się zadziwiająco szybko, zauważasz jak ważne jest to podczas codziennych czynności. Gdy maleństwo rośnie, zmniejsza się objętość płuc i ruch przepony jest ograniczony.
Świadome oddychanie sprawi, że zarówno Ty i jak i dziecko będziecie lepiej dotlenieni. Może to nawet wpłynąć na większą aktywność maluszka w brzuchu.
Praca nad świadomym oddechem pomoże zmniejszyć napięcie mięśni brzucha, zredukować różne dolegliwości, zrelaksuje i bardzo przyda się w dniu porodu . Prawidłowy oddech zmniejszy ciśnienie krwi i poprawi krążenie.
Tak wyglądają obecnie moje aktywności, a do rozwiązania pozostało zaledwie kilka dni! Czuję się niesamowicie dobrze i myślę, że może być to zasługa ruchu! Jednak wiadomo, że każda ciąża jest wyjątkowa i przebiega zupełnie inaczej. Przy wyborze aktywności warto kierować się wskazówkami swojego lekarza i osobistymi odczuciami. Jestem ciekawa jak to wyglądało u Ciebie? Dużo mocy przyszłe mamusie!

Jeden komentarz