Najczęstsze błędy – powrót do formy po porodzie

powrót do formy po porodzie

Jak szybko wrócić do treningów po porodzie? Jak zrobić to zdrowo? Dlaczego nie tak szybko? W poście omówimy strategię na bezpieczny powrót do formy po porodzie.

Strategia na powrót do formy po porodzie jest chyba jedną z najbardziej przemyślanych. Mamy na to prawie 9 miesięcy. Czekamy w blokach startowych na wystrzał maluszka, a później energię hormonów chcemy wykorzystać również na siebie. Nie ma nic w tym złego, jednak często wiąże się to z różnymi problemami. Aby ich uniknąć musimy uzbroić się oczywiście w cierpliwość.

Wiadomo, jak ze wszystkim… Każda ciąża to inny przypadek. Niektóre kobiety szybko wracają do sprawności, inne nieco dłużej, a niektóre potrzebują na to sporo czasu. Podobnie wygląda sprawa z okiełznaniem naszego ciała pod względem wizualnym. Są szczęściary, które dosłownie gubią kilogramy z każdym dniem. Innym zajmuje to bardzo dużo czasu. Bez względu na to, którą kobietą jesteś, są pewne zasady, którymi warto kierować się podczas powrotu do aktywności czy treningów. Poniżej omówimy najczęściej pojawiające się błędy.

ZA SZYBKO!

Proszę uwierzcie, ale sama dobrze rozumiem to uczucie, gdy chcesz po prostu ruszyć! Tu i teraz! Jakby po porodzie postawiono Cię w blokach startowych, słyszysz strzał, wszyscy pobiegli, a Tobie kiwają paluszkiem i mówią “Nie, nie Ty zaczekaj“.

Na pewno dużo zależy od przebiegu porodu, ale osobiście w pierwszych tygodniach po porodzie czułam niesamowitą motywację! Mimo, że naprawdę mało spałam, to widok maluszka nakręcał do działania. Jednak mimo chęci, okres połogu warto poświęcić na ODPOCZYNEK! Jeszcze przyjdzie czas na treningową męczarnię. Teraz mimo, że Twoje ciało może mówi Tobie “jestem gotowa”, to w środku dzieją się procesy, które możemy zaburzyć zbyt szybkim powrotem do aktywności. Na prawdę szkoda byłoby zaprzepaścić ten czas, narobić sobie problemów i ostatecznie czekać dużo dłużej na powrót do sprawności.

ZA MOCNO!

Ok! Dostałyśmy zielone światło. 3..2..1.. i ruszasz na maksymalnych obrotach! Bieganie, treningi, rower i joga! Łapiesz się wszystkiego co możliwe, by przyspieszyć efekty…

Jednak. mówiąc najprościej w świecie to nie przyniesie efektów. Wiem, o czym mówię, gdyż sama dawniej źle traktowałam podejście do treningu. Wybierałam tylko te “najbardziej skuteczne” aktywności. Trening to miał być zajazd, który wydusi ze mnie jak najwięcej potu i spalonych kalorii. Ooo jakże się myliłam. Z perspektywy czasu wiem, że trzeba czerpać radość z tego procesu! Aby zachować ze sobą zdrowe relacje, musimy wybrać taką aktywność która przyniesie nam satysfakcję i po prostu ją polubimy! Ta sama zasada sprawdzi się przy powrocie do formy po ciąży. Jeżeli nie lubisz biegać, nie biegaj! Nie lubisz roweru? Nie wsiadaj na niego! Znajdź coś w czym poczujesz się dobrze! Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać taką aktywność przez długi czas.

ZA WYSOKI POZIOM!

Częstym błędem jest też narzucenie sobie za wysokiego poziomu. Nawet jeżeli intensywnie trenowałaś przed ciążą, to nie możesz wrócić do treningów o takiej samej objętości czy intensywności. Zrób to stopniowo i bez pośpiechu. Weź pod uwagę fakt, że Twoje ciało przeszło ogromną zmianę, zaszło w nim tyle nowych procesów i może zachowywać się zupełnie inaczej. W tym wypadku przyda Ci się dużo cierpliwości, szacunku do całego procesu i miłości do siebie.

ZA MAŁO…JESZ!

A co z dietą? Całą ciążę słyszy się, by dbać o to co jemy. Jednak po rozwiązaniu, również musisz kontynuować zdrowe nawyki. Zbyt mało energetyczną dietą możemy dużo zepsuć. Jesteś mamą i musisz o siebie zadbać! Jeżeli karmisz piersią zwróć na to szczególną uwagę. Ok, może powiesz, że akurat mleka to Tobie nie brakuje. Maluszek wyssie wraz z mlekiem potrzebne witaminy.. A co z Tobą? Dobrze zbilansowana dieta zaspokoi potrzeby Twojego organizmu. Zadbaj o zdrowe tłuszcze z różnych źródeł, odpowiednią podaż białka i węglowodanów. Może dobrym rozwiązaniem okazać się dodanie porcji warzyw i owoców do wybranego posiłku. Jeżeli brakuje Ci pomysłów na zdrowe przepisy, możesz skorzystać z mojego ebooka z przepisami.


Podsumowując, powrót do formy po porodzie nie musi być trudny, jeżeli zastosujemy się do kilku zasad i zrezygnujemy z pośpiechu! W końcu zdrowie to podstawa naszego dobrego funkcjonowania, a szczęśliwe mamy to szczęśliwe maluchy!

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.