Moja aktywność w ciąży – Jak i czy trenować? – 1 trymestr

aktywność w ciąży

Aktywność w pierwszym trymestrze zależy od wielu czynników. Jest to na pewno czas w którym warto zadbać o odpowiedni wypoczynek, właściwą podaż kalorii i spokojną głowę. A co z treningami? Jak zaplanować aktywność?

To czy zachowasz aktywność w ciąży i czy będziesz trenować zależy przede wszystkim od Twojego samopoczucia, stanu fizycznego, zaleceń lekarza i predyspozycji.

Aktywność w ciąży – Dlaczego warto?

Już przed ciążą widziałam ogromne plusy treningów. W trakcie jej trwania jest ich jeszcze więcej, gdyż dbasz nie tylko o siebie, ale i maleństwo w brzuszku. Ruch poprawia fizyczne czynniki, ale ma również ogromny wpływ na psychiczne samopoczucie.

W miarę rozwoju dziecka, coraz większe znaczenie będzie miała postawa ciała. Zmienia się nasz punkt ciężkości, macica się rozwija i rośnie, wypełniając coraz bardziej jamę brzuszną. Warto zadbać o to, by wzmocnić ciało i już wcześniej przygotować je do prawidłowego rozwoju.

Po za tym, aktywność w ciąży to super sposób na to, by kontrolować swoją wagę. Oczywiście, ciąża to ten piękny czas, w którym nie stresują nas dodatkowe kilogramy. Jednak warto zadbać, by ciało było zdrowe, odżywione wartościami odżywczymi a nie nadmiernie odkładającą się tkanką tłuszczową(w za dużych ilościach).

Aktywność w ciąży pomaga łagodzić wahania nastrojów, obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową i pomaga w walce z nudnościami. Poród wiąże się z ogromnym wysiłkiem, dlatego zostając aktywna przygotowujesz ciało do porodu, łagodzisz bóle stawów czy zmniejszasz opuchliznę nóg.

Wybierz sprawdzone aktywności

Jak to się mówi, jeżeli nigdy nie jeździłaś na koniu, nie wsiadaj na niego w ciąży. Kierując się tą zasadą, nie polecam nowych zaskakujących sportów. To niestety nie najlepszy czas na nowe doznania i próbowanie nowych sportowych akrobacji. Wykluczamy też aktywności wysokiego ryzyka. Natomiast śmiało kontynuuj rzeczy sprawdzone!

Jeżeli jednak nie byłaś aktywna przed ciążą, nic straconego. Jest wiele propozycji i pomysłów dla osób początkujących. Możesz zacząć choćby od spacerów, jogi czy ćwiczeń z filmikami na YouTube skierowanych właśnie do takich osób. Na pewno lepiej się poczujesz, a w przyszłości może będziesz kontynuować aktywność na wyższej intensywności.

Konsultacja

Ważnym czynnikiem jest też dobry kontakt z lekarzem. Dokładnie wypytaj go, o to czy zaleca/zezwala aktywność. Ja byłam dosyć aktywna przed zajściem w ciążę i z ogromnym uśmiechem na ustach usłyszałam od lekarza, by kontynuować bieganie i aktywność! Dostałam parę wskazówek i przestróg bym nie szalała na treningach, pilnowała tętna i cieszyła się tym. Spodobało mi się też to, że zaleca się taką aktywność dla dobra samej mamy, ale też dzidziusia!

Jak się czujesz?

Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który decyduje o Twojej aktywności – SAMOPOCZUCIE. Niestety z nim, szczególnie w pierwszym trymestrze bywa bardzo różnie. Możesz stworzyć najlepszy plan treningowy, ale po prostu nie być w stanie go wykonać.

Mimo, że nie męczyły mnie tak bardzo poranne mdłości, to przyznaję, że miałam takie dni, które po prostu przeleżałam. Dopadało mnie tak ogromne uczucie zmęczenia, że nie byłam w stanie się ruszać. I wiecie co? Akceptowałam to. Bez wyrzutów sumienia spędzałam statecznie czas. Wiedziałam, przecież, że mimo, że leżę mój organizm dzielnie pracuje nad produkcją nowego człowieka. Ta myśl była bardzo kojąca i czasem mocno usypiająca.

Także po prostu przewartościowałam pewne rzeczy i tak dla odmiany, na pierwszym miejscu postawiłam odpoczynek, a jak miałam chęć i siły korzystałam z aktywności!

Aktywność w ciąży – co robić?

Przede wszystkim wybierz taką aktywność która sprawia Ci przyjemność! To nie czas na bicie rekordów, pokonywanie własnych barier. Musimy pamiętać, że stopniowo zwiększa się obciążenie naszego organizmu. Warto więc czuwać i dostosowywać treningi do obecnej sytuacji. Aktywność ma przecież powodować lepsze samopoczucie Twoje i dziecka.

Trening siłowy / Stretching

To co zmieniło się na pewno, to intensywność ćwiczeń. Nie było to początkowo takie proste, ale myśl o tym, że nie trenuje już tylko dla siebie była motywująca, by nie przesadzać. Postawiłam na wzmacnianie, rozciąganie ,ogólną sprawność i technikę. Ciężary zamieniłam na gumy oporowe, intensywne tabaty na ćwiczenia stateczne. Postawiłam dużą uwagę na rozciąganie, na które tak ciężko było znaleźć czas przy intensywnych treningach. Już widzę dużo korzyści.

Przy ćwiczeniach zwracam jeszcze większą uwagę na technikę i oddech. O ten ostatni warto szczególnie zadbać. Niby oddychamy zawsze, nie myśląc o tym, ale w ciąży staje się to nieco trudniejsze. Nasz oddech stopniowo stanie się płytszy, w brzuszku będziemy miały coraz mniej miejsca, przez co zwiększy się nacisk na narządy i przeponę. Warto zadbać, aby bardziej uruchomić ją do pracy. Dziecko będzie bardziej dotlenione, narządy ukrwione i nasze samopoczucie będzie lepsze. Polecam więc zgłębić temat ćwiczeń oddechowych.

Bieganie / Spacery

Kontynuowałam też bieganie, ale bardzo różniło się od mojego dotychczasowego treningu. Zaczęłam uprawiać coś co nazwałabym szybciej Slow jogging. To spokojne bieganie, podczas którego Twój oddech pozwala Ci swobodnie rozmawiać.

Jako, że w większości trenujemy wspólnie z Erykiem, nie chciałam, by on coś na tym tracił. Las zamieniliśmy na bieżnię. To super opcja dla par o różnym tempie biegu. Cały czas mamy się w zasięgu wzroku i możemy biec swoim tempem.

Po za bieganiem, wróciliśmy też do długich wspólnych spacerów, które są świetną okazją do rozmów.

Nie ukrywam, że brakuje mi bardzo zawodów tych emocji, adrenaliny i samych startów, ale szybko odnalazłam ogromną satysfakcję w wspieraniu Eryka. I na razie tak zostanie, a mu idzie jakby lepiej? Same plusy!

Basen / Pływanie

Pływanie to chyba najbardziej polecana aktywność w ciąży. Wiele ciężarnych świetnie odnajduje się w wodzie gdy już brzuszek doskwiera i ciąży. Jest to super aktywność na III trymestr, w którym ćwiczenia wymienione wyżej będą sprawiały większą trudność.

Po za tym pływanie nie obciąża stawów, a wręcz będzie je odciążać. Świetnie łagodzi bóle pleców czy mięśni miednicy. Poprawia krążenie krążenie, przyjemnie chłodzi i może zmniejszyć powstałą opuchliznę.


Podsumowując, Aktywność jest wskazana i przyniesie dużo plusów! Wybierz taką a w której czujesz się komfortowo i bezpiecznie. Przyjęło się, że kobieta w ciąży może uprawiać aktywność do tętna 140, jednak wiadomo, że każda z kobiet jest na innym etapie wytrenowania i polecam po prostu słuchać własnego organizmu. Cieszcie się tym, ruszajcie, tańczcie i przede wszystkim uśmiechajcie!


Zobacz również post Co zaskoczyło mnie w ciąży?

You may also like

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.