Cytrusove love

dlaczego_jeść_cytrusy

Osobiście uwielbiam kwaśne rzeczy! Takie są cytrusy! Pomarańcza, grejpfrut i pamelo! Kocham! Eryk też lubi, ale z dodatkiem cukru, więc się nie liczy 😉

Cytrusy chyba wszystkim najbardziej kojarzą się z ogromną ilością witaminy C. Owszem, są jej dużym źródłem. Jednak, nie gorsza w jej składzie jest czarna porzeczka, papryka czy truskawka.

Dlaczego więc jeść cytrusy?

W związku z powyższym, czyli dużej zawartości witaminy C i innych, spożywanie ich zaleca się w okresie jesienno-zimowym. Zwiększają odporność i zmniejszają podatność na choroby. Warto sięgać po większe ilości lub całe owoce, gdyż jeden plaster cytrynki do herbaty nie wpłynie znacznie na nasz organizm. Po za tym, warto pamiętać, że cytryna dodana do wrzątku niestety straci właściwości.

Co jeszcze dobrego posiadają cytrusy?

Otóż, zawierają również dużo błonnika, który reguluje pracę naszych jelit i dobrze działa na nasz układ pokarmowy, poprawiając przemianę materii.

Co bardzo dla mnie ważne, cytrusy wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie. To dobra wiadomość, gdy pojawiają się “pajączki” na naszych kończynach dolnych.

Te kwaśne owoce stosuje się również przy dietach oczyszczających i odchudzających. Zawierają bardzo mało kalorii, a swoją objętością potrafią wypełnić nasze brzuszki. Owoce nie są w stanie zastąpić nam słodyczy, ale gdy bardzo potrzebujemy coś przegryźć są do tego idealne! A właśnie cytrusy nie podniosą nam cukru we krwi i obniżają ryzyko cukrzycy. Błonnik zawarty w nich, spowalnia przyswajanie się glukozy do krwi.

Kolejnym plusem jest to, że mimo kwaśnego smaku działają odkwaszająco.

Chodzą słuchy, że cytrusy wychładzają organizm. Od razu na myśl przychodzi mi upalny poranek i woda z cytryną i miętą. Prawda, że wtedy smakuje najlepiej? Jednak, gdy zjemy grejpfruta czy inny tego typu owoc, przed wyjściem na spacer, nie powinniśmy zmarznąć dużo bardziej 🙂

Ja lubię spożywać te owoce w postaci zmiksowanego koktajlu. Moje ostatnie połączenie to:

Pomarańcza, grejpfrut, pół cytryny, 2x kiwi i dla smaku łyżka miodu.

sok_cytrusy_kedziorki

Z dwóch pierwszych składników obieram tylko grubą skórkę, zostawiając białe błonki na owocach. Są gorzkie, ale to właśnie one zawierają dużo witamin i działają oczyszczająco na nasz organizm. Łyżka miodu poradzi sobie z nimi i złagodzi smak!

cytrusy_kedziorki

Zajadajcie się lub pijcie na zdrowie!

You may also like

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.