Głód – jego rodzaje i sposoby jak sobie z nim radzić

GŁÓD

Głód to uczucie, które zapewne, każdy z nas czuje w ciągu dnia o różnych porach i różnym natężeniu. Czasami jednak jest zdradliwy i nie koniecznie prawdziwy.

By radzić sobie z nim lepiej, warto uświadomić sobie jak działa nasz organizm i umysł. Czasami podpowiada coś co jest mu wygodne, a niekoniecznie właściwe. Nasz apetyt może być wynikiem nawykowym czy np. wyuczoną wcześniej reakcją na stres.

Aby lepiej sobie z tym radzić, omówię kilka rodzajów głodu z jakimi możemy się spotykać. Ciekawa jestem z który spotykacie się najczęściej.

Głód fizyczny

Czyli tak zwane “ssanie”! To najbardziej naturalny rodzaj głodu, który wynika po prostu z tego, że nasz organizm domaga się energii. Wynikiem tego mogą być skurcze żołądka czy niski poziom glukozy we krwi. W takim wypadku koniecznie zjedz coś pełnowartościowego!

Głód wzrokowy

Taaak! To jest to uczucie, które czujemy, gdy natkniemy się na jakieś smakowite zdjęcie, czy reklamę pysznych posiłków. Przyznam, że sama często czuję taki głód, gdy podczas biegania na bieżni mechanicznej, zdarza mi się oglądać wyświetlane filmy! Często są to przepisy, czy reklamy cateringów. Przyznaję- wtedy robię się bardzo głodna!

Głód na konsystencję

A gdyby tak coś pochrupać? Albo nie! Budyń chce! Albo kaszkę.. coś płynnego i słodkiego. I chrupki do tego!

Znajome? Głód na konsystencję dopada w najmniej oczekiwanym momencie. A już na pewno wtedy, jak usłyszymy dźwięk chrupiących chipsów! Jeżeli chcesz się przed tym uchronić, dobrym sposobem będzie własna przekąska na “czarną godzinę” – pokrojone marchewki czy owoc.

Głód godzinowy

Jadasz o stałych porach? Nie ma w tym nic złego. Ba! Jest to nawet często zalecane. Jednak może prowadzić czasem do przejadania się, gdy poprzedni posiłek nasyci nas na dłużej niż zwykle. Przed kolejnym posiłkiem, zamiast sięgnąć po niego o wyznaczonej godzinie, wczuj się w swój organizm i zastanów się czy na prawdę już potrzebujesz kolejnego posiłku czy wynika to z przyzwyczajenia.

Głód z przyzwyczajenia

Głodem o podobnym podłożu jak ten powyżej, jest głód który pojawia się w wyniku pewnych zastałych sytuacji. To częste zjawisko na przykład w kinie. Myślicie, że wszystkie osoby jedzące popcorn na prawdę są głodne?

Głód na nagrodę lub poprawę humoru

Scena z babskiego filmu: dziewczyna po rozstaniu ląduje na kanapie z kubełkiem lodów, dodatkowo zagryzając je czekoladą Znajome?

Z natury mamy często tendencje siebie nagradzać. Sami z Erykiem złapaliśmy się na tym, że po przebiegniętych zawodach “za dobrą robotę” szliśmy ze znajomymi na pizzę i jakiś wypasiony deser! Jeżeli poszło nam źle? Oczywiście wtedy to samo na “pocieszenie”. O tyle ile nie ma nic złego we wspólnym spędzeniu czasu przy dobrym posiłku, o tyle nie może być to powodem by tłumaczyć swoje “obżarstwo”. Zwróć uwagę, na to by nie szukać ukojenia czy pocieszenia w jedzeniu.

Głód na zapach

Bardzo dobrze pamiętam moją ostatnią wizytę w McDonalds. Możecie mi wierzyć lub nie, ale nie przepadam za kanapkami z tego miejsca. Jeżeli już musimy zjeść na trasie, wolę zjeść kanapkę ze stacji niż z tego miejsca. Jedynie co mnie tam na prawdę kręci do McFlurry, ale nie o tym. Ostatnio pracowałam przy komputerze w McDonaldzie pijąc kawę i będąc skupiona na rozpiskach. Jednak dobrze pamietam, jak obok mnie usiadła pewna parka. Wzięli jakiś ogromny zestaw i zajadali to głośno komentując. Mimo, że na prawdę nie lubię tych produktów, sam zapach, może trochę lekki głodek i ich rekomendacja sprawiło, że narobiłam sobie smaka na tę kanapkę. Co prawda, nie było to na tyle silne, by się nie powstrzymać, ale pokusa była spora. Ten przykład pokazuje, jak mocno działają nasze zmysły węchu.

Jak można zauważyć powodów do jedzenia emocjonalnego może być dużo! Niestety może to prowadzić do nadwagi, przejadania się czy niezdrowej relacji z jedzeniem. Już samo uświadomienie sobie podłoża głodu może pomóc z tym walczyć.

  • Przed zjedzeniem posiłku przemyśl, czy na prawdę go potrzebujesz!
  • Jeżeli jesz, warto robić to świadomie(bez telefonu, czy tv) i bez pośpiechu.
  • Zwróć uwagę na właściwe komponowanie posiłków, tak by zawierał wszystkie potrzebne makroskładniki. Na pewno łatwej będzie wtedy uzyskać sytość na dłuższy czas.
  • Pij wodę- to chyba najbardziej popularny sposób, ale wciąż skuteczny.
Kilka propozycji na zbilandowane posiłki czy fit desery w dziale Kuchnia!

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.