Góry – czego tam szukamy?

góry

Góry są ciągle takie same – ale każdy dostaje od nich co innego

Usiadłam wygodnie w fotelu. Trzymam kubek gorącej kawy w napuchniętych od zimna dłoniach. Pięć minut temu wzięłam gorący prysznic, choć mam wrażenie, że jeszcze w środku się nie nagrzałam. Czuję teraz przyjemne dreszcze. Czuję zmęczenie w nogach, ale siedzi mi się teraz bardzo przyjemnie. Jest tak miło. Satysfakcja. Spełnienie. Widzisz jak obok ktoś scrolluje telefon i ogląda zdjęcie, które dziś wykonaliście. “Niesamowite, że tu dzisiaj byliśmy“. Jutro też idziemy w góry mimo deszczu.

W górach zakochaliśmy się w 2016r, wtedy zdobyliśmy nasz pierwszy szczyt Rysy(2499 m n.p.m). Od tamtej pory darzymy góry ogromnym uczuciem i wracamy w te okolice regularnie(O wyprawie na Orlą Perć przeczytasz tutaj). Często jeździmy większą ekipą. Nie trudno zauważyć, że każdy szuka w górach czego innego. A czym są one dla Ciebie?

W górach szukam samotności, kontaktu z naturą, tego sam na sam ze sobą, mimo że obok może iść partner. Góry to dla mnie rozmowa ze sobą. Pójdę dalej czy nie? Czy stać mnie jeszcze na to? To są przeżycia, dla których tu jestem.

Jerzy Kukuczka

Obcowanie z naturą

Na co dzień jesteśmy bombardowani wieloma bodźcami. Spieszymy się, jedziemy, biegniemy, stoimy w korku i rozmawiamy przez telefon. Po takim intensywnym czasie osobiście uwielbiam ten moment, gdy mogę owinąć się w kocyk, wyjść na balkon czy taras z kubkiem czegoś gorącego w środku i po prostu podziwiać ten piękny górski krajobraz. Serio mogę tam siedzieć i to wystarczy!

Dlatego, dobrze rozumiem, że niektórzy jeżdżą w góry, by podziwiać je z daleka. Sam klimat, obserwowanie jak zmienia się światło, jak szybko płyną chmury jest piękne i napawa spokojem! Niesamowite jak obcowanie z naturą pozwala naładować akumulatory.

Jeżeli nie należysz do wyjątkowo aktywnych osób, uwielbiających pot i łzy to nie wywieraj na sobie dziwnej presji. Spędź w górach czas tak jak lubisz. Spacerowanie po okolicznych dolinkach może być super pomysłem na świetny czas z najbliższymi i odpoczęcie od miejskiej codzienności.

Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.

Bonatti Walter

Przestrzeń

Nie wiem, czy mam jakąś klaustrofobie, ale wysoko w górach, nawet nad przepaścią czuję się bardzo komfortowo. Nic mnie nie przytłacza. Otaczają mnie ogromne, wysokie skały, a ja czuje się taka malutka, ale nie przytłoczona. Uwielbiam tę niesamowitą przestrzeń gór, gdy rozglądasz się a Twoje oczy odpoczywają i podziwiają. Zauważasz więcej szczegółów, widzisz jaki piękny cień rzuca ta skała, intensywność zieleni i iskrzący śnieg na wierzchołkach gór.

Nie macie czasem wrażenia, że w górach po prostu wszyscy robimy się bardziej wrażliwi na naturę? To jest piękne! Widzimy więcej szczegółów, a małe rzeczy cieszą jak nigdy. I kanapka z szynką i serem smakuje jakoś wyjątkowo. Góry uczą nas jak niewiele potrzeba, by moc cieszyć się życiem.

Góry jako wyzwanie

Do gór można podejść również zadaniowo. Masz cel, który chcesz pokonać. Sama uwielbiam to uczucie satysfakcji na wierzchołku i to pozytywne zmęczenie podczas wędrówki. Męczysz się na własne życzenie, ale to takie przyjemne. Idąc, pokonujemy swoje bariery. Po za walorami sportowymi, uczymy się, że ciężką pracą osiągniemy cel. Uczymy się też nie poddawać, a jednocześnie okazywać cierpliwość i wytrwałość w zadaniu. Nikt za nas nie pokona wzniesienia. Każdy zrobi to w innym tempie, swoim tempie- ale cel będzie osiągnięty. To piękne!

Ten post zakończę pięknym cytatem Wandy Rutkiewicz, który jest moim zdaniem idealnym zwieńczeniem tego co czuje prawdziwy alpinista czy himalaista.

Czasami myślę, że wspinam się dlatego, aby przekonać się, jak droga jest mi nasza szara codzienność. Wracając poznaję, jak smakuje kubek gorącej herbaty po dniach pragnienia, sen po wielu nieprzespanych nocach, spotkanie z przyjaciółmi po długiej samotności, cisza po godzinach przeżytych w przeraźliwej wichurze.

Wanda Rutkiewicz

A my na razie będziemy cieszyć się swoimi małymi wyzwaniami, które tak bardzo nas cieszą.

góry

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.