Moja aktywność w drugim trymestrze ciąży

Brzuszek rośnie, a Ty czujesz się dużo lepiej! To super czas na wprowadzenie czegoś co świetnie wpłynie na nasze ciało i jeszcze lepsze samopoczucie. Jaką wprowadzić aktywność w drugim trymestrze ciąży?

W drugim etapie większość kobiet odzyskuje dobre samopoczucie i zyskuje siłę. Nieprzyjemne dolegliwości występujące w poprzednim trymestrze odchodzą w zapomnienie. To super okres na powolne zwiększenie intensywności treningów, lub w niektórych przypadkach wprowadzenie ruchu. Z drugiej strony, jest to moment w którym znacznie rośnie brzuszek i z każdym tygodniem może być coraz trudniej poruszać się jak dawniej. Warto znaleźć sposób na przyjemną, ale pobudzającą aktywność w drugim trymestrze ciąży.

Ważne! Oczywiście przed wprowadzeniem zmian w aktywności najważniejsza jest stała konsultacja z lekarzem. Nie robimy nic, co może wzbudzać wątpliwości bez jego wiedzy czy pozwolenia.

Czego nie można?

Na pewno, warto unikać ćwiczeń i pozycji w których jest Ci niewygodnie, bądź czujesz, że “coś Cię ciągnie”. Nie wykonuj bardzo gwałtownych ruchów czy wyskoków. W tym okresie nie ćwiczymy również mięśni brzucha. Spróbuj go wręcz odciążyć. Zrezygnuj z kontuzyjnych sportów, które mogą spowodować upadek czy zbyt dużą intensywność.

Warto zadbać o ogólne wzmocnienie organizmu i wprowadzić ćwiczenia oddechowe. Możemy również ćwiczeniami zadbać o poprawę ogólnej ruchomości i elastyczności. Pamiętaj również o wzmocnieniu mięśni dna miednicy, o które warto zadbać już dużo wcześniej.

Dlaczego warto wprowadzić aktywność w drugim trymestrze?

Jak wiecie, sport to moja pasja! Uwielbiam trenować i czerpię z tego radość. Jednak w zupełności rozumiem, że nie zawsze jest chęć na trening, lub po prostu ma się gorszy dzień. Jednak, korzystając z własnego doświadczenia, muszę Was zapewnić, że czasami po prostu trzeba się zmusić, by się ruszyć, a po chwili(już w trakcie treningu) czujecie się o niebo lepiej! Tak to działa, że aktywność pobudza nasz organizm i mamy po nim więcej energii i sił! Więcej się chce! Osiągamy satysfakcję z wykonanej pracy i dodatkowo sylwetka i nasze samopoczucie się poprawia! Same plusy!

Po za tym dzięki właściwie dobranemu treningowi możemy poprawić swoją ruchomość w stawach, pogłębić zakresy bądź poprawić ogólną elastyczność. Po za tym, ćwicząc już teraz, dbasz o swój szybszy powrót do formy z przed ciąży!

TRENING SIŁOWY

Przyznaję, że to coś za czym tęskniłam w pierwszym trymestrze to trening siłowy! Obecnie, nie wygląda on jak dawniej, ale przypomina chociaż w pewnym stopniu treningi.

Co się zmieniło?

Nie notuję ciężaru: może to wydawać się dziwne dla niektórych, ale progresja z treningu na trening(ciężar lub zakresy powtórzeń) to podstawa efektywnego treningu siłowego. Teraz nie progresuje z ciężarem i nie skupiam się na tym. Robię trening jak czuję. Czasami mam gorszy dzień, czasami lepszy, w związku z tym intensywność treningu dostosowuję do dnia i samopoczucia. Uważam, że to dobre rozwiązanie, które nie zniechęci mnie na dłuższą metę.

Odnośnie ćwiczeń, które wykonuję. Słucham bardzo własnego ciała i na tym się skupiam. Każde ćwiczenie wykonuję wolno i dokładnie. Skupiam się na poprawnej technice, postawie i czuciu mięśniowym. Nie zapominam również o prawidłowym oddychaniu. Staram się nie obciążać brzucha, wzmocnić plecy i górne partie. Testuje ćwiczenia i patrzę jak na mnie wpływają. Do łask wróciły maszyny, które często automatyczne wprowadzają ciało w prosty ruch i istnieje mniejsze ryzyko o kontuzje czy jakieś niekontrolowane szarpniecie.

Trening siłowy trwa u mnie od 30 do 60 minut.

Najważniejsze, jest to, że taka aktywność daje mi ogromne poczucie satysfakcji, i po treningu czuje się dużo lepiej!

Pamiętaj również o ogólnym wzmacnianiu ciała. W ciąży warto wprowadzić również ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy!

ROWEREK

Taki stacjonarny, oczywiście! To świetna aktywność w drugim trymestrze ciąży. Genialnie się sprawdza, szczególnie w tym okresie, gdy na zewnątrz ponuro, zimno i szybko robi się ciemno.

Uważam, że dla ciężarnych to dużo lepsze od mechanicznej bieżni, gdyż nie ma uczucia “tupania”, które może negatywnie wpłynąć. Rowerek ustawiam, tak by było mi wygodnie, czyli kierownicę podnoszę trochę wyżej niż zazwyczaj i jest super! Śmigam na umiarkowanej intensywności. Bardzo polecam przyszłym mamuśkom.

SPACERY / MARSZOBIEGI / BIEGANIE

Te trzy elementy wciąż u mnie świetnie funkcjonują. Kolejność nie jest przypadkowa, gdyż proporcje aktywności zwiększają się na rzecz spacerów, a niestety moje ulubione bieganie troszeczkę się zmniejsza. Bardzo polecam tę aktywność i to najlepiej na świeżym powietrzu i miękkim podłożu. Las jest idealną opcją, szczególnie jesienią, gdy cudownie pachnie i jeszcze piękniej wygląda.

W każdym razie takie aktywności w ciąży mają na celu zachowanie dobrej kondycji, a nie robieniu formy czy biciu rekordów! Bieganie zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową, Po za tym poprawia ruchomość, zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej i może zapobiec nadmiernemu przybieraniu masy.

STRETCHING / JOGA

To mój cel na najbliższy czas! Piszę to nie bez powodu, gdyż znacie pewnie tę zasadę: Jak się o czymś głośno powie, to łatwiej jest się zmotywować, by to zrobić! Otóż, od początku ciąży mówiłam sobie, że zacznę wprowadzać treningi połącznie z relaksem i rozciąganiem. Uważam, że to super sprawa na pobudzeniem z rana, lub wyciszenie po całym dniu. Także, postanawiam oficjalnie wprowadzić to do swojego planu treningowego. Śmiało, możecie pytać, ja mi idzie!


Tak obecnie przedstawia się moja aktywność w drugim trymestrze ciąży. Korzystam ile mogę i już nie mogę się doczekać kolejnego etapu!

Jeżeli jesteś na początku ciąży, może zainteresować Cię post: Moja aktywność w ciąży – Jak i czy trenować? – 1 trymestr lub Co zaskoczyło mnie na początku ciąży?

You may also like

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.