Najczęściej zadawane pytania trenerowi na siłowni

trener personalny

Praca trenera to nie tylko pomoc w pracy nad sylwetką. To często długie rozmowy, rozwiązywanie wątpliwości, wysłuchanie i pomoc w znalezieniu odpowiednich rozwiązań. Codziennie odpowiadam na wiele pytań, jednak zauważyłam, że wiele z nich się powtarza. Choć każdy przypadek jest inny, postaram się odpowiedzieć na kilka poniżej.

Czy mam wypić te białko, by mięśnie urosły?

Odżywka białkowa to jak sama nazwa wskazuje źródło białka. Białko jest budulcem mięśni i musimy dostarczać jego odpowiednią ilość.

Możesz to zrobić w postaci odżywki białkowej, jednak pamiętaj, że nie jest ona czymś niezbędnym, by “mięśnie rosły”. To tylko słodki zamiennik innego źródła białka np. piersi z kurczaka, twarożku itp. Traktuj ją, po prostu jako posiłek. Odżywka białkowa z dodatkiem mleka to ponad 300 kcal. W połaszeniu np. z orzechami i płatkami owsianymi z dodatkiem owoców, tworzy pełnowartościowy posiłek. Jeżeli jej nie lubisz, nie ma sensu na siłę wprowadzać ją do diety. Wybierz źródło białka, które Cię usatysfakcjonuje. Zasada nr 1: Jedzonko musi smakować!

Czy trenując mogę nie trzymać diety?

Pytanie brzmi: co oznacza dla Ciebie trzymanie diety? Dieta, to nasz sposób żywienia, czyli to co jemy. Zawsze trzymasz jakąś dietę.

Warto zastanowić się co jest Twoim celem i do tego dostosować swój sposób żywienia. Ludzie chodzą na siłownię, lub uprawiają inne aktywności z wielu powodów. Jeżeli jednak Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, ciężko będzie Ci zauważyć efekt, gdy nie stworzysz deficytu kalorycznego. Trening może nam pomóc wygenerować większą ilość spalonych kalorii, ujędrni nasze ciało, polepszy samopoczucie, doda energii, ale tylko deficyt kaloryczny zapewni Ci zamierzony efekt w najkrótszym czasie. Jeżeli “jesteś na masie”, polecam zwracać uwagę na zapewnienie makroskładników, ale możesz troszkę bardziej przymknąć oko na spożywane produkty. Jednak, pamiętaj, by zbudować tkankę mięśniową, nie potrzebujemy bardzo dużej nadwyżki kalorycznej. Wystarczy 200/300 kcal ponad Twoje zapotrzebowanie.

Wracając do tematu “trzymania diety”. Osobiście polecam zdrowe podejście do tematu. Komponuj posiłki tak by Ci smakowały, ale jednoczenie były zdrowe i różnorodne. Jedz dużo warzyw i owoców, pomogą one w uzyskaniu większej sytości po posiłku.

Ile razy w tygodniu chodzić na siłownię? lub Jak będę przychodzić 4 razy w tygodniu to schudnę?

Aby schudnąć musimy wygenerować deficyt kaloryczny. Może pomóc nam w tym trening siłowy czy trening cardio. Jednak te 4,5 czy nawet 6 godzin w tygodniu, spędzonych na siłowni, nie zapewnią Ci osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Liczy się również to co dzieje się po treningu, to jaką masz aktywność czy co jemy w ciągu dnia. Pamiętaj również, o tym, że trzymanie diety w tygodniu a folgowanie w weekend może skończyć się tym, ze wyjdziesz na zero, lub nawet na plusie kalorycznym.

Co najlepsze na pośladek?

Pośladek to chyba najczęściej trenowana część ciała u kobiet. Aby dobrze go rozbudować, pamiętaj, że składa się on z 3 mięśni: wielki, mały i średni. Zaplanuj tak trening, by poruszyć każdy jego element. Pamiętaj również, o regeneracji, która jest niezbędna, by mięsień prawidłowo się rozwijał. Nie trenuj więc pośladka codziennie!

Moimi ulubionymi ćwiczeniami są: Hip Thrust, różnego rodzaju odwodzenia i przysiad bułgarski.

Które urządzenie jest lepsza na spalanie?

Trening cardio jest pomocny w wygenerowaniu spalonych kalorii, co przyczynia się do zgubienia tkanki tłuszczowej. Nie kształtujemy na nim sylwetki, lecz tworzymy deficyt kaloryczny.

Jaka maszynę wybrać? Wybierz taką, która nie będzie sprawiać Ci dużo trudności. Musi być Ci po prostu wygodnie. Nie ma czegoś takiego jak miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Bez znaczenia jest więc czy wybierzesz rowerek w którym pracują głównie nogi, czy orbitrek w którym dodatkowo ruszamy rękoma. Reasumując- rowerek nie spala tłuszczyku tylko z nóg.

Podczas treningu cardio zadbaj o odpowiednią intensywność. Taki trening wykonujemy około 75% naszego tętna maksymalnego.

Możesz zacząć od bieżni i lekkiego spaceru, stopniowo co trening zwiększając prędkość. U mnie fajnie sprawdza się również rowerek z oparciem, na którym rozsiadam się wygodnie i czytam książkę lub gazetę, która trafi w moje ręce. Przyjemne z pożytecznym – polecam!

To tyle pytań na dziś! Jeżeli masz jakieś szczególne, pisz śmiało w komentarzu lub w wiadomości prywatnej. Zapraszam również do współpracy podczas zmiany sylwetki! Działajcie!

pośladek

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.