Podróż w ciąży – czy jest czego się obawiać?

podróż w ciąży

Podróżowanie w tych wirusowych czasach to nie lada wyzwanie. A jakby dołączyć do tego ciąże, to już w ogóle dla niektórych wyrok. Dlaczego zdecydowaliśmy się na podróż w ciąży? Czego jest czego się obawiać?

Z moich osobistych obserwacji, wynika, że są dwa typy kobiet w ciąży. Pierwszy, gdy kobieta nakłada na siebie sporo ograniczeń, uważa na wszystko, i najchętniej to nie wychodziłaby z domu. Może tylko na zakupy dla maleństwa. Czasami wynika to z przechodzonych wcześniej dolegliwości, przewrażliwienia, troski lub po prostu niewiedzy.

Jest też druga grupa kobiet, które starają się nie widzieć w ciąży ograniczeń. Żyją jak dotychczas, może troszkę więcej odpoczywając, albo zmieniając pewne dotychczasowe nawyki.

Osobiście bliżej mi do tej drugiej grupy. Na co dzień lubię podróże, aktywny tryb życia i staram się, by ciąża, była pięknym okresem, który będę wspominać pozytywnie, a nie jako “tryb- OCZEKIWANIE”. Chcę w miarę możliwości cieszyć się tu i teraz, dosłownie z każdego etapu ciąży.

Po za tym, mimo przygotowań do macierzyństwa, uważam, że warto starać się nie zapomnieć o sobie i partnerze. Okres ciąży to ostatnia możliwość na spędzenie czasu tylko we dwoje bez niepokoju, nie myśląc, że ktoś czeka. Jeżeli dobrze wykorzystacie ten czas, może on super wpłynąć na związek, a Tobie pozwolić odpocząć w tym niełatwym okresie. Osobiście uważam to za jeden z najlepszych okresów naszego małżeństwa. Dbamy o siebie i swoją więź jeszcze mocniej, a wspólnie spędzany czas doceniamy jeszcze bardziej.

Właśnie dlatego postanowiliśmy wybrać się na wakacje w ostatnim trymestrze ciąży. Wiem, że dla wielu było to dosyć kontrowersyjne. Sama przed podróżą mocno wniknęłam w temat i postanowiłam odpowiedzieć na kilka pytać, często nurtujących przyszłe mamy.

Czy mogę wybrać się w daleką i długą podróż w ciąży?

TAK!

Jednak, oczywistym faktem jest, że w związku narastającymi niewygodnymi dolegliwościami w ciąży najlepiej, jeżeli Twoja podróż będzie jak najkrótsza. Najlepiej 3-5h godzin. Jeżeli doskwiera Ci problem ciężkich i opuchniętych nóg, staraj się co jakiś czas rozprostować nóżki, przejść się, zrobić parę skłonów czy krążenia tułowiem. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu czy przekąskach.

Przed wyborem docelowego miejsca podróży, warto zastanowić się nad tym jaki klimat zastaniemy. Czy miejsce wymaga zaszczepienia się? Nie jest to zalecane będąc w ciąży. Jeżeli wybierasz się w gorące, upalne miejsce, pamiętaj, by zadbać wcześniej o odpowiedni strój, który pomoże Ci zachować odpowiednią temperaturę ciała i nawadnianie się. Nie poleca się również przebywania w bardzo dużych wysokościach, powyżej 3000 m n.p.m.

Czy bać się samolotu w ciąży?

NIE.

Oficjalnie, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, możesz latać do 36 tygodnia ciąży. Jeżeli w brzuszku masz dwa bejbiki lub więcej, możesz latać do 32 tygodnia ciąży. Warto przed lotem dopytać o to, gdyż niektóre linie wprowadzają swoje ograniczenia.

Ciśnienie w samolocie nie zagraża zdrowiu podróżujących, więc nie powinno być do odczuwalne. Osobiście byłam tak zmęczona, że momentu startu nawet nie pamiętam, gdyż spałam. Czułam się jak zwykle, a bejbik w brzuszku spał spokojnie.

Czy podróż w ciąży bezpieczna jest tylko w 2 trymestrze?

NIE.

Dla wielu dziewczyn drugi trymestr jest najwygodniejszy – mijają nieprzyjemne dolegliwości pierwszego trymestru(nudności czy wymioty), natomiast w III trymestrze brzuszek robi się coraz większy. Jednak to sprawa indywidualna. Jeżeli czujesz się dobrze i Twój stan zdrowia na to pozwala, możesz wybrać się w podróż w całym okresie ciąży. Zaleca się być na miejscu od 36 tygodnia ciąży, kiedy niecierpliwie oczekujesz już na wyskoczenie maluszka.

Czy mogę aktywnie spędzać czas?

TAK!

Wakacje i piękna pogoda może okazać się super momentem do spędzenia czasu aktywnie. To zrozumiałe, że gdy za oknem zimno, trudniej jest zmobilizować się do aktywności na zewnątrz. Korzystaj więc z pięknej pogody i postaraj się aktywnie spędzić czas. To świetnie wpłynie na Ciebie i Twoje maleństwo.

Osobiście zawsze uwielbiałam aktywne wakacje, jednak czas w ciąży jest wyjątkowy. Zrezygnowałam z wielu popularnych sportów np. siatkówki, za to korzystałam z grupowych zajęć stretchingu, jogi czy wybieraliśmy się na długie spacery i marszo-biegi. Po tych wakacjach czułam się jeszcze lepiej!

podróż w ciąży

Czy mogę pływać w ciąży?

TAK!

Dla wielu Pań jest to zbawienne. W ciąży bardzo obciążamy swoje plecy czy kręgosłup, wiec samo unoszenie się na wodzie(np. na plecach) może działać bardzo relaksująco.

Poza tym przebywając na upałach, woda w morzu czy basenie będzie przyjemnym ratunkiem, zwłaszcza, gdy pojawiają się obrzęki. Sama chętnie wskakiwałam do basenu czy morza, a po pływaniu czułam ogromną ulgę.

Czy powinnam unikać Słońca?

TAK!

Kobieta w ciąży narażona jest na różnego rodzaju przebarwienia. Często pojawia się ostuda, lub małe pieprzyki. Często po porodzie przebarwienia znikają same, jednak czasami trzeba im pomóc. Najlepiej chronić się przed powstaniem ich. Spędzając czas na słońcu warto zadbać o zakryte, przewiewne stroje i używać filtrów słonecznych(na całe ciało i twarz).

Przebywając na słońcu warto również zadbać o dobre nawodnienie, czy narycie głowy. Nie możemy doprowadzić do przegrzania organizmu, ani odwodnienia.

Czy skonsultować wyjazd z lekarzem?

TAK!

W okresie ciąży zdaję się w zupełności na mojego lekarza prowadzącego ciążę. Warto podpytać i poradzić się w tym temacie. Dzięki temu Wy będziecie spokojniejsze, że stan Waszego zdrowia pozwala na podróż, a to pozwoli cieszyć się tymi chwilami w pełni.

Osobiście konsultowałam każdą planowaną podróż. Pamiętaj, by zabierać ze sobą przyjmowane leki czy witaminy. W każdym miejscu podróży, warto również sprawdzić, gdzie znajduje się pobliski szpital. Nam nigdy się nie przydało, ale ta świadomość pomagała.

Czy w ciąży mogę podróżować bez pasów bezpieczeństwa?

TAK, ale czy warto?

Obecnie mamy wiele opcji, aby móc zadbać o siebie i jednocześnie dziecko. Polecam na długie podróże samochodowe kupić adapter do pasów, który fajnie chroni Ciebie, a jest bezpieczny dla brzuszka.


Jeżeli również jesteś przyszłą mamą oczekującą na maleństwo, mam nadzieję, że udało mi się rozwiać niektóre wątpliwości. Jestem przykładem, że jeżeli Twoja ciąża pozwala, Twój lekarz nie widzi przeciwskazań a Ty masz ochotę to można spędzić cudownie i aktywnie czas, dopisując kolejne super wspomnienia do listy! Niech ciąża będzie cudownym czasem i spędź ją tak jak sobie wymarzysz!

podróż w ciąży

You may also like

3 komentarze

  1. Podziwiam Cię! Ja jeszcze w ciąży nie jestem, ale podejrzewam, że będę pierwszym typem mam. Książka, łóżko, ewentualnie wyprawa po ubranka… takie wakacje to przygoda, a przy tym ogromna odpowiedzialność. Ja należę do osób, które wolą zapobiegać, niż leczyć – w zaawansowanej ciąży raczej zdecyduję się pozostać na miejscu, blisko mojego lekarza. :))

    1. 😉 Nigdy nie mów nigdy 🙂 Nie zachęcam nikogo do wyjazdów, ale na prawdę w ciąży bardzo polecana jest aktywność i ruch! To świetnie wpływa na maluszka! 🙂 Oczywiście plus stała konsultacja z lekrzam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.