Dziecko w domu! – połóg – rola mężczyzny

połóg

Jesteśmy! To jest Twój pokój i Twoje łóżeczko. To jest sypialnia rodziców. A tutaj będziemy się kąpać… Znajome? Pierwsze dni dziecka w domu bywają eksytujące. Jednak jako mama w połogu potrzebujesz niezbędnego wsparcia. Dziś trochę o roli męża w pierwszych dniach.

Pamiętam jak maluszek był jeszcze w brzuszku, Eryk bardzo dziwił się jak ktoś pytał, czy już “urodziliśmy”. Mówił: “Przecież to Ty jesteś w ciąży i Ty rodzisz“. Jednak po porodzie oznajmił, że rozumie to stwierdzenie ponieważ czuł, że to my urodziliśmy to dziecko. I nie chodzi o to, że bagatelizował ból, którego przecież nie czuł, ale to jaki pokład energetyczny w to włożył.

Także po tym, jak dziecko URODZILIŚMY, nastał czas, kiedy wyszliśmy ze szpitala i można było wrócić do domku i w końcu być w trójkę.

I co dalej?

Po pierwsze ustalmy jeden fakt! Tato dziecka wcale nam nie pomaga i nie musisz mu za to dziękować! Jako rodzic, po prostu wykonuje swoje obowiązki. Przy okazji ma nie mało na głowie, gdyż opiekuje się dzieckiem, ale również i na początku zmęczoną żoną. To nie lada wyzwanie, za które oczywiście warto go docenić, jednak jednocześnie powinno wynikać z niego samego.

Pierwsze dni w domu minęły mi zadziwiająco szybko. Mało snu i to licznie przerywanego, ale za to ogromu uśmiechu z pod niewyspanych oczu nie brakowało. Uczyliśmy się i wciąż uczymy naszego maleństwa. Instrukcja obsługi się tworzy, ale to bardzo skomplikowany proces. Muszę przyznać, że pierwsze tygodnie minęły na prawdę fajne. Jednak to ogromna zasługa kogoś wyjątkowego: tatusia. Jakie nowe role zdobył, by ułatwić mi połóg?

Połóg – rola taty

Ogarniacz

W ciąży jesteśmy roztrzepane, to fakt. Jednak po urodzeniu dziecka, nasze myśli w większości skupiają się na maluszku i często ciężko ogarnąć nam inne rzeczy. I nawet nie próbuj! Cudownie jak skorzystamy w tym okresie z pomocy tak zwanego “Ogarniacza”, który uspokoi Cię psychicznie. To on wie która jest godzina, kiedy trzeba wstać i kiedy nas nakarmić.

Doceniam tę rolę szczególnie, gdy uda mi się zasnąć w ciągu dnia. Kiedy się budzę, totalnie nie wiem co się dzieje. Wtedy Eryk tłumaczy mi wszystko w sekundę i pokazuje śpiącego maluszka, a ja oddycham z ulgą móc dalej wypoczywać.

Kucharz

Ta metamorfoza podoba mi się chyba najbardziej! Po sześciu latach małżeństwa odkryłam na nowo jak Eryk świecie gotuje! Odkąd wróciliśmy do domu ze szpitala, Eryk totalnie ujawnił swoje nowe zdolności, gdyż zaskakiwał mnie wymyślnymi posiłkami. Kombinował, by były zdrowe, ale i pięknie podane i na prawdę smaczne. Często dostawałam posiłki prosto do łóżka.

Połóg to czas, gdy musimy zregenerować swoje ciało. Jednak regeneracja, to nie tylko sen, ale również dostarczenie niezbędnych wartości odżywczych poprzez posiłki. Dbajcie o to, szczególnie na początku, ale i przez cały okres karmienia piersią. W sumie cały czas! A Wasi mężczyźni mogą być bardzo pomocni w tej kwestii.

Posłaniec

Apteka, spożywczak, no i znowu pieluszki?

Nie wiem, czy Was też to zaskoczyło, jak szybko wszystko się zużywa i kończy. Niby zrobiliśmy większe zapasy dla malucha, ale nagle zaczynasz rozumieć, czemu chusteczki nawilżane sprzedawane są w tak ogromnych wielopakach, a promocja na pampersy 2+1 to na prawdę strzał w 10! W takim wypadku również przydaje się ktoś, kto ma silne ręce i szybko ogarnie najpotrzebniejsze zakupy. Posłaniec powinien mieć też dużo cierpliwości, gdyż często mogą zdarzać się niespodziewane zakupy, tak zwane “NA JUŻ”.

Asystent

Jeżeli chcesz karmić piersią, to wiadomo, że nikt Cię w tym nie wyręczy. Jednak przy wielu innych czynnościach związanych z maluszkiem, przyda się pomocny asystent. Czasem trzeba coś po prostu podać, ogarnąć czy posprzątać, kiedy Ty masz czas na inny rzeczy. Szczególnie w okresie połogu, nie warto brać dużo rzeczy na siebie. Sama dobrze wiem czym to się kończy, bo na początku czułam, że mogę wszystko. Jednak nie popełniajcie tego błędu i postawcie na regenerację i dajcie się wyręczać! Odpoczynek to coś czego na początku szczególnie potrzebujesz i korzystaj do woli z pomocy “Asystenta”. Nie miej tych dziwnych wyrzutów do siebie, że czegoś nie robisz. Odpuść! Naucz się przyjmować pomoc z uśmiechem. Jeszcze przyjdzie czas, że Wasze role się będą zamieniać.


Musisz przyznać, że te cudowne role, które może przybrać nasz mężczyzna, lub inni domownicy, mogą bardzo ułatwić nam połóg. Ciekawa jestem czy dodałabyś jeszcze jakiś ważny aspekt, w którym mogą się przydać drugie osoby. W każdym razie, życzę Ci, byś miała możliwość odpocząć i cieszyć się swoim maleństwem!

połóg

Może zainteresuje Cię również: Jadłospis przyszłej mamy lub Moja aktywność w drugim trymestrze ciąży.

Fotografie użyte w tym poście zostały wykonane przez Martę Kozłowską <3

You may also like

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.