Rolowanie i inne (nie)przyjemności

Jednym z zadań wyzwania zorganizowanego na Instagramie pt: “AKTYWNY LIPIEC” jest właśnie rolowanie. Uskuteczniasz? Lubisz? W dzisiejszym poście o tym czy i dlaczego warto się rolować?

Rolowanie. Lubisz? Nie lubisz, a robisz? Bądź, jest jeszcze trzecia opcja, że nawet masz roler w domu, ale wracasz do niego, gdy się zakurzy. W dzisiejszym poście o tym czy i dlaczego warto się rolować?

Gdy uprawiamy jakąś aktywność fizyczną, amatorsko lub trochę poważniej, pewnie zdarza Wam się uczucie bólu mięśni, stawów czy naciągnięcia. Czasami może się wydawać, że niejako “skostnieliśmy”, zakresy ruchowe są jakby mniejsze, mięśnie ciągle obolałe. Rewelacyjnym sposobem na takie stany jest regularnie wykonywany stretching, lub czasem po prostu kilka dni regeneracji. Po za tym, warto dołożyć coś jeszcze. Genialnym uzupełnieniem tego jest rolowanie!

rolowanie_kedziorki_com

O co chodzi z tym cały rolowaniem?

Chodzi o powieź! Powieź to błona zbudowana z tkanki łącznej włóknistej , której zadaniem jest zewnętrzna osłona naszych mięśni, stawów czy kości. Mówiąc prosto, tworzy ona niejako siatkę, która trzyma w ryzach wszystko w środku, chroni i uelastycznia. Gdy jest uszkodzona, staje się sztywna i nie jest elastyczna. Może powodować ból i zmniejszyć zakresy ruchowe. Tworzą się kontuzje i jesteśmy mniej odporni na urazy. Dlatego tak ważne jest, by dbać o powięź. Gdy jest odpowiednio nawilżona i elastyczna, poprawia pracę mięśni i ich gibkość.   Na powieź świetnie wpływa masaż rolerem.

rolowanie

Rolowanie – plusy w pigułce:

  • Zmniejsza napięcie mięśni, co przyniesie nam ulgę i przyśpieszy regenerację.
  • Pomoże w leczeniu kontuzji, jak również może zminimalizować ryzyko powstania nowej.
  • Panie bardzo ucieszą się, gdyż regularne rolowanie stymuluje krążenie i wpłynie pozytywnie na walkę z cellulitem.  Kobietki, wyrolujmy te nierówności!
  • Świetnie przygotowuje nasze ciało do efektywnego treningu.
  • Rolery są łatwe w obsłudze, a przynoszą ogromne korzyści. 
  • Masaż rolerem dociera często do miejsc do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć podczas stretchingu.
rolowanie

Kiedy i jak to robić?

Warto wykonać taki masaż po ukończonym treningu, lub stosować to jako oddzielną jednostkę treningową. Możesz również użyć go jako rozgrzewkową aktywację przed treningiem- jednak wtedy skróć długość rolowania).

Na początku może nie wydawać się do proste. Np. rolując nogi, ciężar ciała trzymamy na rękach. Możesz przy tym trochę się zmęczyć. Jest to początkowo bardzo bolesny zabieg, szczególnie masując bardzo napięte i nadwyrężone mięśnie. Z biegiem czasu, zobaczysz efekty i stanie się to przyjemniejsze. Daj sobie trochę czasu.

Nie tylko wałek!

Przy wybieraniu odpowiedniego rolera(wałka), weź pod uwagę twardość, wielkość i kształt. Rolując się korzystamy z ciężaru własnego ciała. Na ile to możliwe, wywieramy jak największy nacisk na daną partię mięśni.

Do masażu nie musimy jednak używać tylko najbardziej popularnego- wałka. Są jeszcze mini wałki, małe lub większe piłeczki itp. Mi osobiście bardzo przypadły do gustu DoubleBalle, czyli jakby dwie połączone ze sobą piłeczki. Rewelacyjnie sprawdzają się na spięte łydki, czy mięśnie grzbietu. Warto jednak pamiętać, że rolowanie nie jest w stanie zastąpić nam doświadczonego masażysty, który może wniknąć jeszcze dogłębniej w odpowiednie miejsca.  

Może zainteresuje Cię również post: Aktywność i pamięć mięśniowa – kilka rad od Pani trener

 
 
rolowanie_kedziorki_pileczka
rolowanie_kedziorki_sissel rolowanie_kedziorkirolowanie_kedziorki_smmash

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.