Zielony Staw Kieżmarski

Po dwóch mocno deszczowych dniach w górach, przyszło słońce! Wybraliśmy się na malowniczą Słowację, a dokładnie na Zielony Staw Kieżmarski, inaczej Zelené pleso. To na prawdę piękne widokowo miejsce.

Dla kogo?

Zielony Staw Kieżmarski znajduje się na wysokości 1545 m n.p.m. Prowadzi tam bardzo przyjemna trasa o łatwym poziomie trudności, nie za długa i stanowczo przepiękna widokowo.

Trasa to około 8 km w jedną stronę(600m przewyższeń). To 6h bardzo spokojnego chodu z długim odpoczynkiem. Można wybrać się całą rodziną. Dzieci na pewno poradzą sobie na trasie. W naszej ekipie był 6letni dzielny pogromca gór, który genialnie poradził sobie z trasą.

Zielony Staw Kieżmarski – Plan trasy

Zaparkowaliśmy auta na parkingu o nazwie: White Wather – Biała woda. Opłata wyniosła 6 euro lub 30 zł. Można dojechać również autobusem z Zakopanego – koszt to około 17 zł.

Trasa początkowo prowadzi kamienistymi ścieżkami, wokół otacza nas piękna zieleń. Bardzo przyjemna trasa. Później wchodzimy do lasu, poruszamy się w cieniu, więc warto zadbać o jakąś cieplejszą bluzę. Na trasach słowackich możemy spotkać pięknie przygotowane miejsca na odpoczynek np. drewniane ławy i daszki które dają możliwość schronienia przed wiatrem czy deszczem.

Uwielbiam ten moment, gdy kończy się las, zaczynają pojawiać się pasma gór, a człowiek uświadamia sobie jak wysoko już jest i co go otacza. A otaczają nas wysokie wzniesienia o pięknych barwach. Wyjątkowo urokliwe!

Im bardziej zbliżaliśmy się do celu tym piękniej się robiło. Zielony Staw Kieżmarski położony jest w przepięknym miejscu, otoczony szczytami. Bardzo przypomina mi nasze Morskie Oko, tylko ze stanowczo mniejszą ilością osób i urokliwszą trasą. Nazwa stawu nie wzięła się znikąd, otóż faktycznie staw wygląda na zielony. Barwa wynika z małej głębokości i skał granitowych, które są na jego podłożu.

Obok Stawu znajduje się schronisko górskie Chata pri Zelenom plese. Dochodzimy do niego po 8 km. Sami spójrzcie jak pięknie jest umiejscowione.

chata_pod_zielonym_pleso
zielony staw kieżmarski

W schronisku można odpocząć, zjeść gorący posiłek, lub po prostu napić się czegoś zimnego. Czynne jest cały rok i dysponuje 54 miejscami noclegowymi. Koszt to około 14 € /noc.

zielony staw kieżmarski
zielony staw kieżmarski

Po odpoczynku proponuję spacerkiem obejść staw i popatrzeć w górę. Możemy podziwiać przepiękną panoramę na Tatry wysokie.

Bardzo podobają mi się trasy w których możemy wrócić inną trasą do tego samego miejsca z którego ruszaliśmy. Najczęściej na szlak podjeżdżamy autem, więc zależy nam na powrocie do auta. Ten szlak daje możliwość zrobienia pętli, dzięki czemu ciągle możemy podziwiać nowe piękne miejsca.

Tak więc, tuż za Schroniskiem rozpoczyna się czerwony szlak. Idziemy początkowo pod górę. Dochodzimy do Doliny Białych Stawów. Znajduje się tutaj kilkanaście stawów o różnej wielkości i głębokości. Największy jest Wielki Biały Staw(1615m.n.p.m)

zielony_ staw_kieżmarski
zielony_staw_kieżmarski

Jeżeli chcecie wrócić do miejsca skąd ruszaliśmy, to musicie obserwować kierunkowskazy i skręcić mocno w prawo. Pomijając go można pójść dalej do góry zamiast zawrócić. Wiem to, bo parę osób z ekipy rozpędem poszło w górę.

Droga powrotna jest dosyć kręta i wyłożona kamieniami. Schodziło się bardzo przyjemnie. Sama końcówka jest totalnie płaska i z górki, więc chętni mogą z niej wygodnie zbiec.

Jeżeli jeszcze nie byłeś w tym miejscu, koniecznie zaplanuj wypad na Zielony Staw Kieżmarski, a może nawet dużo wyżej. To piękne, zielone okolice za którymi można szybko się stęsknić.

O czym warto pamiętać?

  • Wejście na teren TANAP jest bezpłatne. Jednak warto zadbać ze sobą dowód osobisty w razie jakiejś kontroli. Warto też przemyśleć sprawę ubezpieczenia. Wszelkie akcje ratownicze na terenie Słowacji są prowadzone za opłatą.
  • Jeżeli wolisz rowerowe wędrówki, szlak można przejechać rowerem. Jednak miałam wrażenie, że końcówka była na prawdę trudna. Lepiej dokładnie to sprawdzić i zaplanować przed wyruszeniem w podróż na dwóch kółkach.
  • W razie wypadku w Słowacji dzwonić po numer(HZS)  18 300 , lub 112 – co jednak wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania.

Jeżeli również jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy Góry są dla Ciebie, koniecznie przeczytaj wpis – Góry w ciąży- jak to ogarnąć?

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.